2014 Romania Festivals and Events

Calendar of 2014 events compiled by the Romanian Tourist Office – North America. Please note that due to circumstances beyond our control dates of some events may change without notice.

March

March 1 - 2
Ciocanesti – Suceava county,
National Festival of Easter Eggs
(Festivalul National al Oualor Incondeiate)

March 14 - 16
Sibiu,
Festival of Young Folk Music Performers
(Festivalul – Concurs al Tinerilor Interpreti de Muzica Populara )

March 21 - 24
Sibiu,
World Ballet Competition
(Festivalul International de Balet)

March 26 - April 2
Bucharest,
Bucharest International Film Festival
(Festivalul International de Film – Bucuresti)
www.B-iff.ro

March 27 - 30
Cluj,
International Short Film Festival “ClujShorts”
(Festivalul International de Film Scurt)
www.ClujShorts.ro

March 28 – 29
Sighisoara, Sighisoara Blues Festival
(Festivalul de Blues Sighisoara)
www.blues-festival.ro

April

April 3 - 7
Bucharest,
International Film Festival “NexT”
(Festivalul International de Film “NexT”)

April 10 - 14
Alba Iulia,
International Youth Theater Festival "Apollo"
(Festivalul International de Teatru al Tineretului)

April 11 - 13
Bucharest – Museum of the Romanian Peasant,
Palm Sunday Fair
(Targul de Florii)
www.MuzeulTaranuluiRoman.ro

April 11 – 13
Timisoara,
International Wine Expo
(Salonul International de Vinuri VinVest)
www.vinvest.ro

April 11 - 13
Cluj,
Salsa Festival “Napocaliente”
(Festivalul de Salsa “Napocaliente”)

April 11 – 23
Sibiu,
Sibiu Easter Market
(Targul de Pasti – Sibiu)
www.targuldepasti.ro

April 12 - 13
Fundata – Bran,
National Days of Rural Tourism
(Ziua Nationala a Turismului Rural Romanesc)

April 21
Surdesti (Maramures),
Village’s Hardest-Working Farmer “Udatoriu”
(Sarbatoarirea Celui Mai Harnic Satean “Udatoriu”)

April 21 – 27
Bucharest, Nastase - Tiriac ATP Tennis Tournament
(Turneul de Tenis Nastase - Tiriac)

April 22
Sarbi (Maramures),
Festival of Traditional Music and Dance
(Festivalul Joc de pe Cosau)

April 23
Sarbi (Maramures),
“Dance at the Barn” - Traditional Dance Festival
(Festivalul Dant la Sura)
www.Etnografie-Maramures.ro

April 26
Mosna (Meschen),
Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

April 26
Brasov,
Brasov Marathon
(Marathonul Brasov)
www.BrasovMarathon.ro

April 26
Cernica – Bucharest,
Cernica Forest Run / Cernica Spring Trail Running
(Crosul / Marathonul Padurii Cernica)
www.AdventureMania.ro

April 26 - 27
Dragomiresti (Maramures),
Folk Music and Dance Festival “Cate flori pe Iza-n Sus“
(Festivalul Folcloric Cate flori pe Iza-n Sus)

April 27
Berchezoaia (Maramures),
Folk Music and Dance Festival
“Spring has Come to the Village“
(Festivalul Folcloric “Primavara la Cetate”)

April 27
Brasov,
Lads of Brasov
(Junii Brasovului)

April 30
Cluj,
International Jazz Day
(Ziua Internationala a Jazz-ului)

 

May

May 1 - 4
Mamaia,
SunWaves – Electronic Dance Music Festival
(Festivalul de Muzica “SunWaves”)

May 3
Rimetea - Alba county,
Festival of Traditional Foods
(Festivalul Produselor Traditionale)

May 4
Huta Certeze – Maramures,
Shepherds' Spring Festival
(Sambra Oilor)

May 4
Doftana - Paleanca, Bacau county
Moldova Gastronomy Festival
(Festivalul Moldova Veche)

May 4
Vlad Tepes - Comana,
Peony Festival
(Festivalul Bujorului)
www.TeamExpert.ro

May 5
Bistra (Maramures),
Festival of Hutuls’ Traditions
(Festivalul Cantecului si Dansului Hutul)

May 7 - 11(dates to be confirmed)
Timisoara,
International Short Film Festival “TimiShort”
(Festivalul International de Film Scurt – Timisoara)
www.TimiShort.ro

May 8 - 24
Bucharest,
EuropaFest 2014
(Jazz, Blues, Pop and Classic meet in Bucharest !)
www.JMEvents.ro

May 9 - 11
Brasov, Festival of European Regions
(Festivalul Regiunilor Europene)

May 9 - 24
Bucharest,
Caffe Festival - Jazz, Blues & Pop
(Festivalul Caffe – muzica pop, jazz si blues)
www.JMEvents.ro

May 9 - 11
Oradea,
International Festival of Short Theater Plays
(Festivalul de Teatru Scurt)

May 10
Bucharest,
King’s Marathon
(Maratonul Regal)
www.corporeanima.ro

May 10
Botiza (Maramures),
Shepherds' Spring Gathering
(Festivalul “Ruptul Sterpelor”)

May 10
Suceava,
Regional Folklore Festival 'The Golden Fish'
(Festivalul de Folclor 'Pestisorul de Aur' – concurs selectie reprezentanti Suceava)

May 10 - 11
Bucharest, Bucharest Monthly Yard Sale
(Targul Lunar de pe Strada Dianei 4)
www.Yard-Sale.ro

May 10 – 11
Plenita – Dolj county, Peony Festival
(Sarbatoarea Bujorului)

May 10 - 18
Iasi,
International Chess Competition "Open Iasi”
(Concursul International de Sah “Open Iasi”)

May 11
Hoteni (Maramures),
Traditional Agrarian Festival
(Festivalul “Tanjaua de pe Mara”)

May 16 – 17
Targu Jiu, “Pescia” Fish and Seafood Festival
(Festivalul Pestelui – “Pescia”)

May 16 - 18
Barnova – Iasi,
Bulz (Cheese Polenta) & Blues Festival
(Festivalul ”Festivalul Bulz & Bluz/ Blues”)
www.BulzAndBlues.ro

May 16 - 25
Bucharest,
Romanian Design Week
(Saptamana Design-ului Romanesc)
www.romaniandesignweek.com

May 17
Bucharest and other main cities in Romania,
Museums Night
(Noaptea Alba a Muzeelor)
www.noapteamuzeelor.ro

May 17 - 18
Cupseni (Maramures),
Festival of Traditional Wear and Costumes
(Festivalul “Sarbatoarea Portului Popular”)

May 17 - 18
Viseu de Sus (Maramures),
Craftsmen’s Fair & Folklore Festival
(Festivalul “Armonii de Primavara”)

May 17 - 18
Sieu (Maramures),
Festival of Folk Dance and Music
(Festivalul “Floare Mandra de pe Iza”)

May 17 - 24
Bucharest,
Bucharest Jazz Festival
(Festivalul de Jazz Bucuresti)
www.JazzCompetition.ro

May 17 - 24
Bucharest,
21st Jeunesses International FLUTE Competition
(Concursul International de Flaut “Jeunesses Musicales”)
www.JMEvents.ro

May 17 - 18
Comana Natural Park,
Comana Bike Fest
www.TeamExpert.ro

May 17 - 18
Bran,
Geranium Flower Festival
(Festivalul Muscatelor)

May 18
Corbi - Arges county,
Shepherds' Festival
(Rapsodia Pastoreasca)

May 18
Bucharest,
Bucharest International Half-Marathon
(Semi-Maratonul International Bucuresti)
www.Marathon.info

May 20
Salasu de Sus - Hunedoara county,
Daffodil Festival
(Festivalul Narciselor)

May 22 - 25
Bucharest,
Bucharest Art Safari
(Pavilionul de Arta Bucuresti)
www.ArtSafari.ro

May 23
Bucharest,
Art Galleries White Night
(Noaptea Alba a Galeriilor)
www.NoapteaGaleriilor.ro

May 24 - 25
Repedea (Maramures),
Daffodil Festival
(Sarbatoarea Narciselor)

May 29 – June 1
Slobozia,
International Folklore Festival 'Wild Flowers of Baragan'
(Festivalul International de Folclor 'Floare de pe Baragan')
www.FloareDePeBaragan.ro

May 29 - 31
Tulcea,
Danube Delta Rally
(Raliul Dunarii)

May 30 - 31
Piatra Neamt, Festival of Romanian Villages
(Festivalul Satului Romanesc)

May 30 – June 2
Bucharest – Museum of the Romanian Peasant,
Romanian Peasant Museum’s Summer Fair
(Targul de 1 Iunie)
www.MuzeulTaranuluiRoman.ro

May 30 - June 8
Cluj,
Transylvania International Film Festival
(Festivalul International de Film Transilvania )
www.tiff.ro/en

May 31
Cloasterf (Klosdorf),
Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

May 31 – June 1
Viscri, The European Wild Flowers Festival
(Festivalul Florilor de Camp)
www.DiscoverTarnavaMare.org

Every Saturday and Sunday from 10 a.m. to 2 p.m.
Bucharest - Cismigiu Park (La Foisor), Concert in the Park - fanfare music.
(Stagiunea Muzicala Estivala - muzica de promenada)

May – exact dates TBA
Budesti (Maramures),
Shepherds’ Fair & Feast
(Festivalul “Masurisul Oilor”)

May - exact dates TBA
Piatra Neamt,
Village Life Festival (Zilele Satului Romanesc)

May – exact dates TBA
Bucharest – Village Museum,
White Daisy Festival
(Sarbatoarea Margaretelor si a Pensiunilor)

Romanian

June

May 30 – June 2
Bucharest – Museum of the Romanian Peasant,
Romanian Peasant Museum’s Summer Fair
(Targul de 1 Iunie)
www.MuzeulTaranuluiRoman.ro

June 1
Coruia (Maramures),
Festival of Old Traditions - Cherry Festival
(Sarbatoarea Cireselor)

June 1
Pasul Setref (Dealul Stefanitei) (Maramures,
Shepherds' Early Summer Gathering
(Festivalul “Ruptul Sterpelor”)

June 1 - 30
Mamaia, International Clubbing Festival
(Festivalul International al Cluburilor)

June 1 - date to be confirmed
Bucharest,
Gay Pride Parade 2014
www.Gay-Fest.ro

June 6 - 15
Sibiu,
Sibiu International Theater Festival
(Festivalul International de Teatru)
www.SibFest.ro

June 7
Ruginoasa - Iasi county,
Festival of Traditional Masks and Tales
(Festivalul Mastilor Traditionale si al Basmelor)

June 7
Danes - Mures county, Danes Festival of Folklore
(Festivalul Traditiilor Muresene)

June 8
Sadu - Sibiu county,
Festival of Traditional Music and Dance
(Festivalul de Folclor „Sadule, Gradina Mandra”)

June 8
Turnu Rosu - Sibiu county,
Festival of Traditional Music and Dance
(Festivalul de Folclor „Hora de la Rusca”)

June 8
Budesti (Maramures,
Festival of Traditional Dance and Music – Children Ensembles
(Festivalul “Nu va uitati ca-s micut”)

June 9
Valeni (Maramures),
Festival of Traditional Dance and Music
(Festivalul “Invartita Valenarilor”)

June 20 - 22
Cluj Napoca, “Pescia” Fish and Seafood Festival
(Festivalul Pestelui – “Pescia”)

June 21 (3 p.m. to 5 p.m.)
Bucharest,
Parade of Traditional Costumes
(Parada Costumelor Populare)
(Parade route: Romanian Athenaeum - Calea Victoriei - Military Club - Elisabeta Blvd. - Cismigiu Park)

June 21
Arefu – Curtea de Arges,
Vidraru Bike Challenge
(Marathonul Ciclist Vidraru)
www.AdventureMania.ro

June 21 - 23
Bucharest - Cismigiu Park,
"Music and Traditions in the Park" - International Folklore Festival
(Festivalul International de Folclor - Muzici si Traditii in Cismigiu).

June 21 - 22
Mangalia,
Mangalia Beer Festival
(Festivalul Berii)

June 23
Cochirleanca - Buzau county, Wheat Harvest Folk Festival
(Bob de Grau)

June 24
Hoteni - Maramures,
Traditional Music and Dance Festival "Dance in the Village"
(Jocul Satului)

June 24
Baita de sub Codru (Huta Baitei - Maramures),
Festival of Traditional Dance and Music
(Festivalul “Sanzienele”)

June 25 - 30
Mangalia,
International Folklore Festival
(Festivalul International de Folclor "Dobroge, Mandra Gradina")

June 27 - 30
Sighisoara,
Sighisoara Film Festival
(Festivalul de Film Sighisoara)

June 28
Cincsor (Kleinschenk),
Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

June 29
Surdesti (Maramures), Dance at the Barn – Traditional Dance Festival
(Festivalul “Dans la Sura”)

June 29
Carlibaba(Suceava - Bucovina),
Bucovina – Traditional Dance Festival
(Festivalul “Tezaur Bucovinean”)

Every Saturday and Sunday from 10 a.m. to 2 p.m.
Bucharest - Cismigiu Park (La Foisor),
Concert in the Park - Fanfare Music.
(Stagiunea Muzicala Estivala - muzica de promenada)

June – exact dates TBA
Mangalia, Mangalia Multicultural Festival
(Festivalul Traditional Multicultural “Interetnika”)

June – exact dates TBA
Bran, Festival of Romanian Traditional Gastronomy
(Festivalul de Gastronomie Traditionala “Un’ te duci tu mielule?” )

June – exact dates TBA
Arieseni,
Festival of Shepherds' Cheese Polenta Cake
(Festivalul Balmosului)

June – exact dates TBA
Sirnea – Fundata (Bran),
Shepherds' Milk Fair “Measuring of Milk Production”
(Masuratul Laptelui)

June – exact dates TBA
Rasnov,
Town of Rasnov Festival / Rasnov Equine Show
(Zilele Rasnovului / Festivalul Ecvestru Rasnov)

Romanian

July

July 4 - 6
Sighisoara,
Craftsmen's Fair
(Targul Mestesugarilor)

July 4 - 6
Cluj,
Jazz in the Park
(Festivalul Jazz in Parc)
www.jazzinthepark.ro/

July 5 - 6
Gura Raului - Sibiu county, Festival of Traditional Music and Dance
(Festivalul de Folclor „Bujorul de Munte”)

July 5 - 6
Cornu - Prahova county,
Cornu Gastronomy and Folklore Festival
(Festivalul Valea Prahovei)

July 5 - 6
Luncavita - Tulcea county,
Linden Tree Festival (Gastronomy and Folklore)
(Sarbatoarea Teilor)

July 5 - 6
Manzalesti - Buzau county,
Festival of Pristine Nature
(Festivalul Slanicului)

July 5 - 6
Voslabeni - Harghita county,
Folk Arts and Crafts Festival
(Olimpiada Meseriilor Rurale)

July 5 - 7
Bucharest,
B'EstFest Music Festival
(Festivalul B'ESTFEST 2014)
bestfest.ro

July 6
Dumbravita (Maramures),
Festival of Traditional Music and Dance
(Festivalul Dansului, Cantecului si Portului de pe Fisculas)

July 6 - 7
Manzalesti - Buzau county,
'Slanic' Festival
(Festivalul Slanicului)

July 7 - 13
Sinaia,
International Guitar Festival
(Festivalul International de Chitara – Sinaia)

July 8 - 14
Bucharest, Bucharest Grand Prix WTA Tennis Tournament
(Turneul de Tenis Bucharest Grand Prix)

July 8 - 14
Mangalia,
International Ballet Festival
(Festivalul International de Balet)

July 9 - 13
Timisoara,
International Folklore Festival “Festivalul Inimilor”
(Festivalul International de Folclor 'Festivalul Inimilor')

July 10 - 13
Timisoara,
Timisoara International Jazz Festival
(Festivalul de Jazz TM 2014)

July 10 - 13 (to be confirmed)
Garana (Resita),
Garana International Jazz Festival
(Festivalul de Jazz Garana)

www.garana-jazz.ro

July 11 - 12
Gura Raului Dam – Sibiu county,
Fusion – electronic music and light shows
(Festivalul de Sunet si Lumina “Fusion”)
www.FusionFestival.ro

July 12 - 13
Carpinet - Bihor county,
Crisana Festival of Folk Art
(EcoFest Crisana - Ceramica de Leheceni)

July 13 - 14
Tuzla - Constanta county,
Tuzla Air Show (Aeromania)

July 14 - 17
Borsa (Maramures), Visions of Vaser Valley - International Painting Workshop
(Tabara Internationala de Pictura „Impresionism pe Valea Vaserului”)

July 14 - 20
Polovragi - Gorj county,
Polovragi Summer Fest
(Nedeia de la Polovragi)

July 15 - 20
Deva, Opera Nights at Magna Curia Palace
(Festivalul Opera Nights – Deva)
www.OperaNights.ro

July 15 - 20
Hunedoara,
Opera Nights at Hunedoara Castle
(Festivalul Opera Nights – Hunedoara)
www.OperaNights.ro

July 16 - 30
Sinaia,
Sinaia Summer Music Academy – Culture Meets Nature
(Academia Muzicala de Vara – Sinaia)
www.JMEvents.ro

July 19 - 20
Avram Iancu - Alba county,
Maidens' Fair
(Targul de Fete de pe Muntele Gaina)

July 19 - 20
Fundata - Brasov county,
Shepherds' Feast
(Nedeia Muntilor)

July 20
Belint - Timis county,
International Folklore Festival
(Festivalul Traditiilor Banatene)

July 24 - 27
Timisoara,
International Folk Dance Contest
(Concursul International de Dansuri Populare – Timisoara)
www.EverybodyLovesEvents.org

July 25 – 26
Zalau, Roman Festival of Zalau
(Festivalul Roman – Zalau)
www.FestivalulRoman.ro

July 25 - 27
Sighisoara,
Sighisoara Medieval Arts and Crafts Festival
(Festivalul Sighisoara Medievala)

July 26 - 27
Poiana Stampei – Suceava county,
Dorna Valley Folklore Festival
(Festivalul Traditii de pe Valea Dornelor)

July 26 - 27
Tulghes - Harghita county,
Gastronomy Festival
(Festivalul Muntilor Carpati)

July 27
Zlagna (Schlatt), Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

July 27
Selistat (Seligstadt),
Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

July 27
Motis (Mortesdorf),
Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

July 30 – August 3
Sibiu,
Traditional Arts and Crafts Competition
(Olimpiada ”Mestesuguri Artistice Traditionale”)
www.MuzeulAstra.ro

July 30 – August 4
Sibiu,
Festival of Traditional Music and Dance „Mountains’ Songs”
(Festivalul de Folclor „Cantecele Muntilor”)

July – exact dates TBA
Ampoita - Alba county, Wheat Harvest Festival
(Festivalul Secerisului)

July – exact dates TBA
Moieciu (Bran),
Gastronomic Summer Festival
(Festivalul Gastronomic de Vara)

July – exact dates TBA
Moieciu (Bran),
Shepherds' Summer Fair
(Targul de Vara – Moieciu)

Romanian

August

August 1 - 12
Sighisoara,
Academia Festival
(Festivalul Academia Sighisoara)

August 2 - 3
Jina - Sibiu county,
Festival of Traditional Music and Dance
(Festivalul de Folclor „Sus pe Muntele din Jina”)

August 2 - 3
Saliste - Sibiu county,
Saliste Days Festival
(Zilele Culturale ale Orasului Saliste)

August 2 - 3
Ocna Sugatag (Maramures),
Festival of Goulash and Plum Brandy
(Festivalul Gulasului)

August 3
Timisoara,
City of Timisoara Festival
(Ziua Timisoarei 2014)

August 4 - 10
Sibiu,
'ARTmania' Music Festival
(Festivalul ARTmania 2014)
artmaniafestival.ro/en

August 6
Durau - Neamt county,
Mt. Ceahlau Festival,
(Festivalul Muntelui Ceahlau)

August 6 - 10
Aiud,
International Folklore Festival “Doina Aiudului”
(Festivalul International de Folclor 'Doina Aiudului')

August 7 - 12
Tulcea,
International Folklore Festival 'The Golden Fish'
(Festivalul International de Folclor 'Pestisorul de Aur')
www.CIOFF.org

August 9 - 10
Sulina – Danube Delta
, Sulina National Music Festival
(“Festivalul Naţional de Interpretare Muzicală Sulina”)

August 12 - 15
Sfantu Gheorghe – Danube Delta
, Festival of Traditional Arts and Crafts
(“Magic Delta Fest”)

August 13 - 17
Galati,
International Folklore Festival “Doina Covurluiului”
(Festivalul International de Folclor 'Doina Covurluiului')

August 14 - 16
Sapanta - Maramures,
Festival of Maramures Traditions "The Long Way to the Merry Cemetery"
(Drumul Lung catre Cimitirul Vesel)
www.DrumulLung.ro

August 14 - 17
TransFagarasan Road,
Transfagarasan Motorsport Race
(Sibiu - Transfagarasan Motorsport Festival)

August 15 – 17
Constanta, “Pescia” Fish and Seafood Festival
(Festivalul Pestelui – “Pescia”)

August 16
Tilisca - Sibiu county,
Shepherds’ Annual Festival
(Sarbatoarea Oierilor)

August 16
Jidvei - Alba county,
Tarnava Annual Arts & Crafts Festival
(Festivalul Traditiilor de pe Valea Tarnavelor)

August 16 - 17
Dragus - Brasov county,
"Buzduganul" Folklore Festival
(Sarbatoarea Buzduganului)

August 15 - 17
Sibiu,
National Festival of Folk Traditions
(Festivalul National al Traditiilor Populare)
www.MuzeulAstra.ro

August 15 - 17
Sibiu,
Folk Craftsmen’s Fair
(Targul Creatorilor Populari din Romania)
www.MuzeulAstra.ro

August 16
Piatra Fantanele (Bistrita Nasaud county),
Via Maria Theresia Marathon, Half-Marathon & Mountain Bike Race
(Marathonul Via Maria Theresia)
www.Via-Maria-Theresia.ro

August 16 - 17
Gura Raului - Sibiu county, Annual Parade of Traditional Costumes
(Sarbatoarea Portului Popular)

August 16 - 24
Sighisoara,
ProEtnica - Sighisoara Intercultural Festival
(Festivalul Intercultural ProEtnica)

August 17
Prislop Pass, Borsa - Maramures,
Dance at Prislop
(Hora la Prislop)

August 17
Botiza (Maramures),
Festival of Traditional Costumes and Dance
(Festivalul „Pantru Mandra din Botiza”)

August 17 - 18
Sulina,
National Festival of Ethnic Minorities
(Festivalul National al Minoritatilor Nationale "Serbarile Deltei")

August 22 - 23
Rozavlea (Maramures),
Festival of Traditional Costumes, Music and Dance
(Festivalul „Roza-Rozalina”)

August 23
Orastie,
Dacian’s Marathon
(Maratonul Dacilor)
www.corporeanima.ro

August 23 – 24
Cincu - Brasov county,
Glass Paintings Fair / Folk Art Festival
(Festivalul si Tabara de Pictura pe Sticla)

August 23 – 25
Izvoarele - Prahova county, Jam and Fruit Preserve
(Festivalul Dulcetii)

August 23 - 25
Rasinari - Sibiu county,
Cheese and Plum Brandy Festival
(Festivalul Branzei si Tuicii)

August 24
Moeciu - Brasov county,
Geranium Flowers Festival
(Sarbatoarea Muscatelor)

August 24
Arpasu de Sus - Sibiu county,
Arpas Folklore Festival
(Traditii si Obiceiuri Arpasene)

August 27
Boita - Sibiu county, Festival of Traditional Music and Dance
(Festivalul de folclor„Mândre Plaiuri Boicene”)

August 29 - 31
Sibiu,
Transylvanian Citadels Festival
(Festivalul Cetati Transilvane)

August 29 - 31
Constanta,
Tomis Antiquity Festival
www.FestivalulAnticTomis.ro

August 30
Hosman (Holzmengen),
Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

August 30 - 31
Rasinari - Sibiu,
Cheese and Brandy Festival
(Festivalul Branzeturilor si al Tuicii)

August 30 - 31
Izvoarele – Prahova county,
Jam and Fruit Preserve Festival
(Festivalul Dulceturilor)

August 30 - 31
Oituz - Bacau county,
Pancakes Festival
(Festivalul Placintelor)

August 31,
Tulcea,
International Row Boat Festival
(Festivalul International al Barcilor cu Vasle "ROW-MANIA")

 

Every Saturday and Sunday from 10 a.m. to 2 p.m.
Bucharest - Cismigiu Park (La Foisor),
Concert in the Park - Fanfare Music.
(Stagiunea Muzicala Estivala - muzica de promenada)

August - exact dates TBA
Crasna (Maramures),
Festival of Hutuls’ Traditions
(Festivalul Cantecului si Dansului Hutul)

August - exact dates TBA
Durusa (Maramures),
Festival of Visual and Performing Arts „Durusa Summer Hills
(Festivalul de Arte Vizuale Durusa)

August, dates TBA
Piatra Neamt,
Forest Fruit / Berries Festival
(Festivalul Fructelor de Padure)

August, dates TBA
Mamaia - Constanta,
National Festival of Traditional Romanian Music and Dance
(Festivalul National al Cantecului si Dansului Popular Romanesc)

August, dates TBA
Mangalia,
International Music Festival
(Festivalul International de Muzica "Festivalul Tineretii")

August, dates TBA
Mangalia, Callatis Festival
(Festivalul Callatis)

August – exact dates TBA
Bucharest – Village Museum,
Festival of Traditional Village Hospitality
(Ospitalitate in Satele Romanesti)

August – exact dates TBA
Ciocanesti - Suceava county,
National Trout Festival
(Festivalul Pastravului)

Romanian

September

September 3 - 5
Otopeni - Bucharest,
Festival of Folk Art and Traditions
(Festivalul Folcloric de Arta si Traditie Populara Romaneasca )

September 4 - 7
Sibiu,
International Craftsmen Fair (special guests from Gabrovo – Bulgaria)
(Targul International al Mestesugurilor Traditionale din Gabrovo)
www.MuzeulAstra.ro

September 6 - 7
Sibiu,
Potters’ Fair
(Targul Olarilor)

September 6 - 7
Vorona - Botosani County,
Vorona Folklore Festival
(Sarbatorile Padurii)

September 6 - 8
Crisan – Tulcea county,
Fish Soup (Borscht) Festival
(Festivalul Borsului de Peste)
www.FestivalulBorsuluidePeste.ro

September 6 - 15
Brasov,
Brasov OktoberFest 2014
www.oktoberfestromania.ro/

September 8
Vorona - Botosani county,
Celebration of the Forest,
(Sarbatorile Padurii)

September 8
Valeni - Calinesti (Maramures),
Town of Calinesti Festival
(Ziua Calinestiului)

September 8
Sighisoara,
Festival of Brass-Bands
(Festivalul Fanfarelor)

September 8 - 15
Cheisoara – Rasnov,
Transylvania Calling Music Festival
(Festivalul de Muzica “Transilvania Calling”)
www.transylvania-calling.com

September 11 - 21
Bucharest – Museum of the Romanian Peasant,
Museum if the Romanian Peasant Days
(Zilele Muzeului Taranului)
www.MuzeulTaranuluiRoman.ro

September 11 - 28
Sibiu,
International Festival of Lyrical Art
(Festivalul International al Artei Lirice)

September 12 - 14
Timisoara,
International Arts Festival “Plai”
(Festivalul Multicultural ”Plai”)
www.Plai.ro

September 12 - 14
Sighetu Marmatiei (Maramures),
Medieval Maramures Annual Fair
(Festivalul Medieval Eternul Maramures)

September 12 - 14 – exact dates TBA
Turia – Covasna county,
International Festival of Polenta Cake
(Festivalul International al Bulzului si Gatitului)

September 13
Tismana - Gorj county,
Jellied Meat Festival
(Festivalul Raciturilor)

September 13 - 14
Cumpana - Constanta county,
Harvest & Food Festival
(Zilele Recoltei - Rodul Pamantului)

September 13 - 14
Asuaju de Sus (Maramures),
Maramures Annual Onions Festival
(Targul Cepelor)

September 19
Poiana Sibiului - Sibiu county,
Shepherds’ Fall Festival
(Coboratul Oilor de la Munte)

September 19 - 21
Corbeni – Arges county,
Arges county Festival of Traditions and Folklore
(Festivalul Traditii Argesene)
www.TraditiiArgesene.ro

September 19 - 21 – exact dates TBA
Praid – Harghita county,
International Festival of Stuffed Cabbage Rolls
(Festivalul Sarmalelor )

September 20
Viscri – Sighisoara,
The Wild Kingdom Marathon
(Marathon-ul Regatului Salbatic)
The European Nature Trust is hosting an 80km ultra marathon and 42km standard marathon. These off-road races will take runners along the paths and trails of the beautiful forests of Carpathia, through unique Saxon villages and the city of Sighisoara, situated in central Transylvania.
The Wild Kingdom Marathon

September 20 - 21
Remetea (Maramures),
Remetea Harvest Festival
(Festivalul Toamna Chioreana)

September 20 - 21
Baia de Fier - Gorj County,
Shepherds' Fall Fair
(Coboratul Oilor de la Munte)

September 20 - 21
Runcu - Dambovita County, Shepherds' Fall Fair
(Coboratul Oilor de la Munte)

September 26 - 27
Baia Mare Maramures Chesnut Festival
(Sarbatoarea Castanelor)

September 27
Gusterita (Hammersdorf),
Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

September 27
Nocrich (Leschkirch), Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

September 27
Saes (Schaas),
Transilvanian Brunch
(Brunch Transilvanean)

September 27
TransFagarasan (DN 7C – Conacul Ursului),
Negoiu – Lespezi Hiking Semi-Marathon
(Semi-Marathonul Nehoiu – Lespezi)
www.AdventureMania.ro

September 27 - 28
Bran,
Shepherds' Annual Festival
(Festivalul “Ravasitul Oilor”)

September 27 - 28
Cicarlau (Maramures),
Traditional Music and Dance Festival
(Alină-te, Dor, Alina)

September 28 – 29
Ruginoasa - Iasi,
The Hat Parade
(Festivalul Palariilor)

Every Saturday and Sunday from 10 a.m. to 2 p.m.
Bucharest - Cismigiu Park (La Foisor),
Concert in the Park - Fanfare Music.
(Stagiunea Muzicala Estivala - muzica de promenada)

September- exact dates TBA
Pietroasele - Buzau county,
Muscat Wine Festival
(Festivalul Tamaioaselor)

September - exact dates TBA
Sighetu Marmatiei (Maramures),
Maramures’ Traditional Blouses - exhibit
(Camasile Traditionale de pe Vaile Maramuresului Istoric)

September- exact dates TBA
Poiana Marului – Brasov county,
Annual Fair of Traditional Foods
(Targul de Toamna al Produselor Traditionale)

Romanian

October

October 3 - 12
Bucharest,
International Animation Film Festival “Anim’Est”
(Festivalul International de Film de Animatie – Bucuresti)
www.AnimEst.ro

October 3 - 5
Bucharest, “Pescia” Fish and Seafood Festival
(Festivalul Pestelui – “Pescia”)

October 4 - 5
Berca – Buzau county,
Plescoi Sausage Feast
(Festivalul Carnatilor de Plescoi)

October 5
Bucharest,
Bucharest Marathon
(Maratonul Bucuresti 2014)
www.Bucharest-Marathon.com

October 9 - 11
Sibiu,
Sibiu Rally
(Raliul Sibiului)
www.raliulsibiului.ro

October 11 - 12
Mosna - Sibiu county, Mosna Annual Cabbage Festival
(Festivalul Verzei)

October 13 - 19
Sibiu,
ASTRA International Film Festival
(Festivalul International de Film ASTRA)
www.AstraFilm.ro

October 14 - 21
Borsa (Maramures),
Fall in Borsa – International Painting Workshop
(Tabara de pictura „Toamna la Borsa”)

October 18
Tautii Magheraus (Maramures),
Magheraus Annual Grape Festival
(Balul Toamnei – Sarbatoarea Strugurilor)

October 18
Scovistea – Snagov,
Scrovistea Fall Bike Race
(Cursa Ciclista Scrovistea “Pregatirea de Iernat”)
www.AdventureMania.ro

October 20 – 26
Sibiu,
Sibiu Jazz Festival
(Festivalul International de Jazz - Sibiu 2014)
www.sibiujazz.ro

October 24 - 26
Iasi, “Pescia” Fish and Seafood Festival
(Festivalul Pestelui – “Pescia”)

October 25 - 26
Moieciu - Bran,
Dance Around the Fire Folk Festival
(Festivalul “Focul lui Sumedru”)

October 25 - 27
Focsani - Vrancea county,
International Vine and Wine Festival
(Festivalul International al Viei si Vinului - Bachus 2014)

October – exact dates TBA
Bucharest,
eXplore Dance Festival
(Festivalul de Dans Explore)
www.ExploreDanceFestival.ro

October – exact dates TBA
Tismana – Gorj county,
Chestnut Festival
(Festivalul Castanelor)

October - exact dates TBA
Bechez (Maramures),
Bechez Grape Festival
(Balul Strugurilor „Szureti Bal”)

October – exact dates TBA
Crisan – Danube Delta,
Danube Pike Fishing Competition
(Cupa Deltei la Stiuca)

October, dates TBA
Mamaia - Constanta,
Dobrogea Harvest and Wine Festival
(Sarbatoarea Recoltei si a Vinului Dobrogean)

Romanian

November

October 31 – November 4
Sibiu,
Sibiu Jazz Festival
(Festivalul International de Jazz - Sibiu 2014)
www.sibiujazz.ro

November 10
Somcuta Mare (Maramures),
Annual Fair of Local Produce and Folklore Festival
(Targul Anual de Produse Traditionale)

November, dates TBA
Alba Iulia,
Folk Music Festival “The Day After Tomorrow”
(Festivalul de Muzica Folk “Ziua de Maine”)

 

Romanian

December

December 1 - 2
Sighisoara,
Annual Festival of Traditions
(Festivalul national de folclor "Datini")

December 5 - 7
Bucharest – Museum of the Romanian Peasant,
St. Nicholas Fair
(Targul de Sfantul Nicolae)
www.MuzeulTaranuluiRoman.ro

December 6
Somcuta Mare (Maramures),
Annual Christmas Carols Concert
(Concertul Anual de Colinde de Craciun)

Decembrie 6 - 7
Sibiu,
National Festival of Winter Traditions
(Festivalul National de Datini si Obiceiuri de Iarna)
www.MuzeulAstra.ro

December 14
Viseu de Sus (Maramures), Festival of Christmas Traditions
(Festivalul de Datini si Obiceiuri de iarna „Veniti Crestini la Viflaim”)

December 14
Dragomiresti (Maramures),
Festival of Christmas Carols
(Concert de colinde „Mandra-i Sara de Craciun”)

December 15
Targu Lapus (Maramures),
Festival of Christmas Carols
(Concert de colinde „Mandra-i Sara de Craciun”)

December 20
Baia Mare – Village Museum,
Festival of Christmas Traditions
(Craciun in Maramures – la Muzeul Satului)
www. www.CraciunInMaramures.ro

December 24 - 25
Luncavita,
Festival of Christmas Traditions and Parade
(Sarbatoarea Mosoaielor)

December 24 - 25
Carlibaba - Suceava county,
Festival of Traditional Christmas Carols and Treats,
(Craciun, Colinde si Merinde din Satul Romanesc)

December 26
Rogoz (Maramures),
Old Christmas Carols Concert
(Craciun in Maramures – la Muzeul Satului)

December 26
Budesti (Maramures),
Festival of Christmas Carols
(Festivalul de colinde „Mandra-i Sara de Craciun”)

December 27 - 28
Sighetu-Marmatiei,
Annual Festival of Christmas Carols and Traditions
(Festivalul datinilor şi al obiceiurilor de iarnă „Marmaţia 2014”)

December 28
Saliste - Sibiu county,
Lads’ Winter Festival
(Intalnirea Cetelor de Juni)

December 28
Budesti (Maramures),
Festival of Traditional Music and Dance
(Festivalul Jocul Satului)

December 30
Dragomiresti (Maramures),
Festival of Traditional Music and Dance
(Festivalul Jocul Satului)

Romanian